1. W opowiadaniu „Piłka meczowa”, ARIOL próbuje swoich sił w squashu, dodając do zabawy ciekawą narrację. Pomyśl o grze, którą możesz przygotować sam w domu lub na podwórku. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi:

 • Kręgle z plastikowych butelek
 • „Piłka nożna”, w którą gra się kapslami:
  Oznacz krawędzie boiska za pomocą papierowej taśmy klejącej. Możesz wystawić 7 lub 11 zawodników w drużynie. Bramki wytnij z kartonika po chusteczkach higienicznych.
  Z kapsli przygotuj piłkarzy – każda drużyna ma swoje barwy, to Ty decydujecie jakie. Bramkarz jest większy – przygotuj go z zakrętki od mleka. Zamiast piłki, użyj kostki.
  Jak grać?
  a. Rozstaw zawodników dowolnie na swojej połowie boiska
  b. Każdy ma dwa ruchy. Strzelaj kapslem do kostki.
  c. Jeśli uderzysz w kapsel przeciwnika, wtedy jest karny, czyli przeciwnik strzela ze środka boiska.
  d. Tak jak w prawdziwej piłce, musisz strzelić do bramki.
  e. Po każdym GOLu ustaw kapsle na nowo.
 • Butelkowy slalom: ustaw kilka butelek w dowolnych odstępach. Następnie spróbuj zapamiętać ustawienie butelek, zasłoń oczy i pokonaj slalom.

 2. Koleżanka mamy ARIOLA, jaskółka – pani STERN, jest ptakiem migrującym i spędza zimę w ciepłych krajach. Stwórz swój własny atlas ptaków migrujących. Poszukaj informacji w bibliotece, internecie, encyklopediach, które znajdziesz w domu. Możesz wydrukować obrazki poszczególnych ptaków lub spróbować je narysować. Umieść nazwy z obrazkami i krótkim opisem w swoim albumie. Dowiedz się na przykład:

 • dokąd migrują ptaki
 • czym się odżywiają
 • jak długo lecą
 • czy robią przerwy i gdzie
 • dlaczego latają w grupach?

3. Jednym z zadań pana RIBERY podczas lekcji WF-u było skakanie przez poprzeczkę. Pamiętasz jakie przygody miał ARIOL, gdy próbował ćwiczyć bez okularów? Narysuj komiks, w którym pokażesz, jak wyglądają Twoje lekcje wychowania fizycznego lub zajęcia sportowe.

4. ARIOL i RAMON planują wspólnie narysować komiks na konkurs, aby wygrać nowe Nołejki. Zaproś kolegę, koleżankę lub rodzeństwo do współpracy. Narysujcie komiks zawierający zdanie „w Nołejkach pędzisz jak wiatr”.

5. W opowiadaniu „Głupi jak osioł”, ARIOL martwi się tym, że osły uważane są za nierozgarnięta zwierzęta i tym, że usłyszał taką opinię w szkole. Być może Tobie także zdarza się słyszeć przykre żarty i opinie na swój temat. Jeśli tak, weź dużą kartkę. Na środku napisz swoje imię. Dookoła wypisz wszystkie swoje dobre cechy i umiejętności, które przyjdą Ci do głowy. Zobacz, ile ich jest i jaki jesteś fajny!

Jeśli masz naprawdę duży arkusz papieru, połóż się na nim i poproś rodziców, by odrysowali Twoje kontury. Przy każdej części ciała napisz pozytywne rzeczy, które się z nią kojarzą (np. przy głowie – jestem inteligentny, przy rękach – umiem ładnie malować, przy nogach – naprawdę dobrze celuję piłką do bramki).