1. W opowiadaniu „Poezja”, ARIOL układa wiersz dla PETULI, a SCYSJA dla ARIOLA. Zostań poetą i ułóż swój własny wiersz – z rymami lub bez. Nie musi być to wiersz miłosny przeznaczony dla konkretnej osoby. Możesz za jego pomocą opisać zabawne wydarzenie w klasie lub ciekawą wycieczkę z rodziną. Temat zależy od Ciebie!

W innej wersji tego zadania, zaproś do zabawy rówieśników lub rodziców. Napisz na kartce pierwsze wers wiersza, a następnie zagnij kartkę tak, by następna osoba nie mogła zobaczyć co napisałeś. Przekaż kartkę dalej i poproś o dopisanie kolejnego wersu i zagięcie kartki. Powtarzajcie tę czynność, aż skończy się miejsce na kartce. Rozwińcie i przeczytajcie wiersz. Na pewno będzie bardzo zabawny, ponieważ kolejne wersy nie muszą być ze sobą zupełnie powiązane.

2. W opowiadaniu „U Ramona”, ARIOL i RAMON próbują obejrzeć odcinek ulubionego serialu. Ostatecznie umawiają się na niedzielę, by zobaczyć powtórkę. Zorganizuj pokaz filmowy dla najlepszego przyjaciela lub przyjaciół.

  • Wybierzcie film.
  • Umówcie się na konkretną datę i godzinę.
  • Zapytaj starsze rodzeństwo lub rodziców, jakie przekąski możecie przygotować. Na pewno chętnie Ci pomogą.
  • Przygotuj „salę kinową”, czyli ekran, wygodne siedzenia, jedzenie i picie.
  • Gotowe – bawcie się dobrze w trakcie seansu!

 

 

3. Babcia OSIÓŁKA i ARIOL gubią się w podziemnych korytarzach metra. Sprawdź, czy potrafiłbyś wyznaczyć trasę w zagmatwanej siatce linii metra. Znajdź w internecie plan metra w 1) Londynie, 2) Paryżu, 3) Nowym Jorku. Następnie opracuj trasy z wybranych punktów (na przykład: Aby w Londynie dostać się ze Swiss Cottage do Euston, muszę pojechać pociągiem linii szarej w kierunku Stratford. Na stacji Baker Street przesiadam się w pociąg linii różowej w kierunku Barking. Następnie na stacji Kings’s Cross Pancras przesiadam się w pociąg linii czarnej w kierunku Edgware).

A) Londyn – Jak dostać się:
– z Liverpool Street do Westminster
– z Hyde Park Corner do Elephant & Castle
– z West Craydon do Maryland?

B) Paryż – Jak dostać się:
– z St. Michel do Duroc
– z Gare de Lyon do Gambetta
– z Porte Dauphine do Haussmann St. Lazare?

C) Nowy Jork – Jak dostać się:
– z Kingston Av do Bleecker St
– z Hunts Point Av do Flushing – Main St
– z Museum of Natural History do Grand Central?

Możesz wymyślać także swoje zadania lub poprosić kogoś o planowanie tras razem z Tobą.