1. ARIOL i jego najlepszy przyjaciel – RAMONO spędzają wakacje u babci ANTOSI i dziadka ANATOLA. Jaka była Twoja najśmieszniejsza przygoda wakacyjna związana z dziadkami? Opisz, narysuj lub opowiedz ją swoim najbliższym. Może zadzwonisz do dziadków i poprawisz im humor tą opowieścią?

2. JOPI pokazuje ARIOLOWI jak stworzyć graffiti. Ta zabawa także będzie polegała na rysowaniu, choć zostawimy mury w spokoju. Przygotuj dużą kartkę. Zaproś do zabawy kolegę, koleżankę, rodzeństwo lub rodziców. Poproś swojego towarzysza, żeby znalazł w książce/internecie obrazek, który będziesz potrafił narysować. Nie patrz na niego! Teraz najzabawniejsza część. Kolega ma za zadanie krótkimi poleceniami opowiedzieć Ci co, masz narysować – tak, by odwzorować rysunek. Na przykład: najpierw na środku kartki narysuj koło, później po lewej stronie u góry umieść trójkąt. Na końcu porównajcie Twój rysunek i oryginał, a później zamieńcie się rolami.

3. Stwórz kilka wersji swoich własnych opowiadań o bohaterach komiksu. Oto kilka propozycji:

  • gdyby ARIOL, PETULA i SCYSJA byli bohaterami komedii romantycznej – jaka byłaby ich historia?
  • gdyby ARIOL, RAMONO i TYBERIUSZ grali w filmie akcji – jakie mieliby przygody?
  • gdyby rodzice i dziadkowie ARIOLA byliby bohaterami powieści kryminalnej – jaką zagadkę mogliby rozwiązać?
  • gdyby wujek PIETRO był głównym bohaterem musicalu – o czym śpiewałby piosenki?

4. Przeprowadź wywiad z rodzicami na temat tego, jakiej muzyki lubili słuchać w młodości. Przygotuj playlistę z ich ulubionymi hitami, a następnie zaproś ich na rodzinną dyskotekę. Możecie wymyślić przebrania – równie wystrzałowe jak ARIOLA i jego rodziców.

5. W opowiadaniu „Maszyna do bycia najlepszym w klasie”, RAMONO przynosi do szkoły nowoczesną temperówkę. Jej użycie nie kończy się niestety dobrze, choć sam pomysł być nowatorski. Przygotuj gąbkę, klucze, grzebień, widelec, deskę do krojenia, butelkę lub inne przedmioty, które znajdziesz. Weź też kawałek sznurka i taśmę klejącą. Twoim zadaniem jest stworzenie zupełnie nowego przedmiotu z wybranych rzeczy codziennego użytku. Co to może być i do czego będzie służyć? Jakie są jego zalety i wady?

Uwaga! Jeśli obawiasz się, że zniszczysz przedmioty, upewnij się, że są one niepotrzebne. W innym wypadku stwórz taki produkt, który będzie można łatwo rozmontować.